Przestrzeń coworkingowa to wspólna przestrzeń do pracy, którą dzielą ze sobą firmy i indywidualni przedsiębiorcy z różnych dziedzin. W tym artykule opowiadamy, co powinna mieć taka przestrzeń.
Załóżmy, że Twoja firma współpracuje z klientami w różnych strefach czasowych. Od czasu do czasu musisz siedzieć do późna lub zaczynać pracę wcześnie rano. Jak bardzo przydatna jest w takich okolicznościach sala do pracy grupowej, która działa np. od 9.00 do 21.00? Dokładnie tak - zerowy.
Harmonogram pracy w przestrzeni co-workingowej powinien być wygodny przede wszystkim dla jej mieszkańców, a nie dla właścicieli. Istnieje wiele przestrzeni co-workingowych, w których można pracować na przykład w nocy lub w dzień wolny od pracy, kiedy ma się dużo czasu na napisanie pracy na studia lub uporządkowanie spraw.
Przestrzeń do co-workingu powinna oszczędzać Twój czas, a nie go zabierać. Jeśli znajdziesz świetną lokalizację, do której będziesz musiał dojechać trzema przesiadkami, a następnie dojść pieszo i dojechać krótkim transportem, to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Przygotuj się na to, że przez większość czasu będziesz pracować w domu, a z klientami będziesz spotykać się w kawiarni w centrum miasta.
Jeśli uda Ci się znaleźć miejsce do pracy w centrum miasta lub blisko domu, sprawdź, czy jest ono dostępne komunikacyjnie. Idealnie jest, jeśli w pobliżu znajduje się zarówno parking, jak i przystanki komunikacji miejskiej - dzięki temu nie spóźnisz się nawet w przypadku dzikich korków.
Istotą przestrzeni co-workingowej jest odciążenie mieszkańców od troski o własny komfort. Wszystko jest zaprojektowane i wykonane za Ciebie, abyś mógł skupić się na swojej pracy.
Najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność: przemyślany układ i wystrój pomieszczenia, dobre oświetlenie, stoliki z wbudowanymi gniazdkami do ładowania, abyś nie musiał szukać wolnego gniazdka. Idealnie byłoby, gdyby była to przestrzeń, w której nic nie odwraca uwagi od zadań roboczych i w której są wydzielone miejsca do odpoczynku, aby odciążyć mózg i odciągnąć od nich uwagę.
Bez niego można zapomnieć o normalnej pracy. Gdy połączenie ciągle zanika, jest to rozpraszające i po prostu irytujące. Nie można się skoncentrować, a trywialne zadania zabierają dużo czasu.
Wybierając przestrzeń coworkingową, sprawdź, jak wygląda sytuacja z Internetem. Albo lepiej sprawdź to sam. Optymalnie jest, gdy działa płynnie Wi-Fi, dzięki czemu można swobodnie poruszać się po przestrzeni roboczej i nie czekać, aż laptop połączy się z siecią.
Aby coś przekąsić i nie odrywać się zbyt długo od pracy, nie potrzeba wiele: osobne pomieszczenie i minimalny zestaw urządzeń. Herbata, kawa i ciastka w kuchni pojawiają się same, a jedzenie można przynieść z domu i podgrzać w mikrofalówce.
Mimo wszystkich swoich zalet, we wspólnej kuchni nie można umówić się na spotkanie z klientem czy rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego obok coworkingu powinna znajdować się porządna kawiarnia, w której można porozmawiać o interesach lub zjeść lunch, gdy nie ma się ochoty na jedzenie z pojemnika. I lepiej, gdy jest ich kilka: monotonne biznesowe lunche przynoszą nudę i myśli o zmianie pracy.
Coworking rozwiązuje za Ciebie prawie wszystkie domowe i techniczne problemy. Kolejnym poziomem jest uzyskanie pomocy od wyspecjalizowanych specjalistów. Na przykład niektóre przestrzenie coworkingowe mają własnych prawników, księgowych i firmy kurierskie. A jeśli firma nagle potrzebuje porady lub usługi, można zwrócić się o pomoc do administratorów przestrzeni coworkingowej: nie trzeba tracić czasu na szukanie sprawdzonego specjalisty. Jest to szczególnie przydatne dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie są jeszcze gotowi na utrzymywanie własnych księgowych i prawników.
Nawet jeśli umieścisz w jednym miejscu wielu interesujących ludzi, społeczność nie powstanie sama z siebie. Jej życie musi być podtrzymywane. Dobrze, jeśli właściciele sali coworkingowej to rozumieją. Wykłady, warsztaty, piątkowe imprezy - to wszystko zbliża mieszkańców coworkingu i sprawia, że staje się on miejscem, do którego ludzie chcą przychodzić nie tylko po to, by pracować.