• kontakt@actionair.pl

Finansowanie dłużne i kapitałowe: które z nich jest odpowiednie dla Ciebie?

Finansowanie dłużne i kapitałowe: które z nich jest odpowiednie dla Ciebie?

Większość przedsiębiorców rozpoczyna realizację swoich pomysłów biznesowych z własnych pieniędzy (tzw. bootstrapping). Jednak poleganie na własnym kapitale może ograniczyć potencjał rozwoju firmy, dlatego niektórzy przedsiębiorcy i właściciele firm zwracają się o finansowanie.

Co to jest finansowanie?

Powierzchnia biurowa może być kosztowna, a wynajęcieykorzystanie przestrzeni coworkingowej może być bardziej opłacalnym sposobem osiągnięcia tego samego celu. Jednak, w Sydney (Australia) członkostwo w coworkingu na pełen etat wynosi średnio 800 USD miesięcznie - możesz nie mieć wystarczających rezerw gotówkowych, aby to zrobić.

W tym kontekście finansowanie odnosi się do sposobu uzyskania dodatkowego dopływu pieniędzy (lub kapitału) dla firmy, a część tego zastrzyku gotówki można przeznaczyć na przestrzeń coworkingową. Tradycyjnie odbywa się to poprzez umowę kredytową, a istnieją dwa rodzaje finansowania działalności: finansowanie dłużne i finansowanie kapitałowe.

Co to jest finansowanie dłużne?

Jak sama nazwa wskazuje, zadłużenie to pożyczka, którą trzeba spłacić wraz z odsetkami. Oznacza to, że jako firma pożyczasz pieniądze od pożyczkodawcy, aby ułatwić sobie rozwój. Z finansowaniem dłużnym mamy zatem do czynienia, gdy pozyskujemy środki od strony trzeciej, np. banku, i zobowiązujemy się do ich zwrotu wraz z odsetkami w określonym terminie w przyszłości.

Jedną z najbardziej powszechnych form finansowania dłużnego jest pożyczka biznesowa, która może być zabezpieczona lub niezabezpieczona. Inną formą finansowania dłużnego, z której mogą korzystać przedsiębiorcy, jest linia kredytowa. Kliknij ten link, aby dowiedzieć się więcej o rodzajach kredytów biznesowych, zdolności kredytowej oraz o tym, jak kredytodawcy komercyjni oceniają wnioski kredytowe..

Podobnie jak w przypadku wielu produktów finansowych, finansowanie dłużne ma zalety i wady:

Plusy

 • Jedną z głównych zalet zaciągnięcia pożyczki biznesowej u komercyjnego pożyczkodawcy jest to, że spłacane przez Ciebie odsetki, opłaty i inne opłaty związane z pożyczką można odliczyć od podatku.
 • Miesięczna spłata jest stosunkowo stałą pozycją w wydatkach i może być łatwo uwzględniona w modelach prognostycznych, dzięki czemu można oszacować, kiedy firma osiągnie próg rentowności lub zacznie przynosić zyski.
 • Użytkownik zachowuje prawo własności do swojego przedsięwzięcia (jest to podstawowa różnica między finansowaniem dłużnym i kapitałowym) i zachowuje uprawnienia do prowadzenia działalności.
 • Podobnie spłata kredytu nie ma wpływu na marżę zysku (jest to również podstawowa różnica między finansowaniem dłużnym a kapitałowym).
 • Po spłacie kredytu zadłużenie znika.

Wady

 • Większość banków komercyjnych dokładnie analizuje dane finansowe i biznesplan. Oznacza to, że zabezpieczenie kredytu biznesowego może być trudne w przypadku niektórych usług i pomysłów biznesowych.
 • W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i niepowodzenia w jej prowadzeniu, można być osobiście odpowiedzialnym za wszelkie zaległe długi.
 • W przypadku spowolnienia działalności gospodarczej dokonywanie miesięcznych płatności może być bardzo trudne, a niewywiązywanie się z nich może wpłynąć na Twoją osobistą ocenę kredytową, jeśli nie będziesz spłacać rat kredytu.

Co to jest finansowanie kapitałowe?

Wielu przedsiębiorców rozpoczyna działalność z kapitałem własnym pochodzącym z tzw. rodzina i przyjaciele.

Finansowanie kapitałowe polega na tym, że firma sprzedaje inwestorom udziały w swojej firmie. Inwestorzy ci kupują część własności firmy i zyskują wpływ na sposób jej prowadzenia. Korzystając z poprzedniego przykładu, aby zapłacić za przestrzeń coworkingową w Sydney, możesz rozważyć pozyskanie inwestorów, którzy kupią udziały w Twojej firmie. W zamian inwestorzy zasilą Twoją firmę pieniędzmi, a Ty będziesz mógł wykorzystać te środki na cele biznesowe (np. wynajęcie przestrzeni coworkingowej, zatrudnienie front-end developera itp.)

Zalety

 • Nie ma pieniędzy do spłacenia, a co za tym idzie, nie ma miesięcznych płatności, które negatywnie wpływają na przepływy pieniężne w firmie.
 • Ponieważ nie ma pieniędzy do spłacenia, nie ma też odpowiedzialności. Oznacza to, że w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia nie trzeba szukać środków na spłatę tego, co inwestorzy włożyli w przedsięwzięcie.
 • Niższy stosunek długu do kapitału własnego poprawia kondycję finansową firmy.
 • Jeśli firma odniesie sukces, inwestorzy często są skłonni zapewnić dodatkowe fundusze.

Wady

 • Ograniczone prawo własności i podejmowania decyzji.
 • Znalezienie inwestorów chętnych do zainwestowania może być często trudniejsze niż uzyskanie kredytu biznesowego.

Jakie są główne różnice między finansowaniem dłużnym a finansowaniem kapitałowym?

W przypadku pozyskiwania kapitału za pomocą finansowania kapitałowego, aby zdobyć pieniądze, sprzedaje się udziały w firmie. Różni się to od pożyczania pieniędzy, ponieważ w przypadku finansowania kapitałowego rezygnuje się z części własności firmy w zamian za potrzebny kapitał.

Który rodzaj finansowania działalności jest odpowiedni dla Ciebie?

Istnieją zalety i wady zarówno finansowania dłużnego, jak i kapitałowego. W zależności od sytuacji osobistej, bardziej odpowiedni może być dla nas kredyt biznesowy, leasing sprzętu lub linia kredytowa. Z drugiej strony, jeśli nie masz nic przeciwko oddaniu przyszłych zysków i własności swojego pomysłu na biznes, finansowanie kapitałowe może być najlepszym rozwiązaniem.

PS. Istnieją inne formy finansowania, które możesz rozważyć, korzystając z zasobów rządu Queensland.

Udostępnij:

Zobacz